News/Blog

News/Blog

  • luty

    6

    2019
Skuteczne zatrudnianie pracowników z Ukrainy – jak zrobić to dobrze?

Skuteczne zatrudnianie pracowników z Ukrainy – jak zrobić to dobrze?

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy, związana głównie z odpływem polskich pracowników za granicę, jak i drenażem taniej siły roboczej spowodowanym przez szeroko zakrojone programy socjalne spowodowały, że zatrudnianie Ukraińców w Polsce jest coraz popularniejsze i zapewnia ciągłość produkcji oraz świadczonych przez przedsiębiorstwa usług. Związane jest to jednak z kosztogennymi i czasochłonnymi formalnościami. Podpowiadamy, jak one wyglądają i jak załatwić je najefektywniej.

Jak wygląda zatrudnienie pracownika z Ukrainy?

W czerwcu 2017 roku polskie prawo zdjęło z pracowników ukraińskich (ale także białoruskich, rosyjskich, ormiańskich, gruzińskich i mołdawskich) obowiązek posiadania wizy pracowniczej. Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie Ukraińca właśnie na takiej podstawie, musimy przygotować się na:

• złożenie oświadczenia w powiatowym urzędzie pracy o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (koszt takiego oświadczenia to 30 złotych), podając dane obu stron, datę rozpoczęcia pracy, czas jej trwania, rodzaj umowy i wysokość wynagrodzenia brutto;
• udzielenie zgody lub odmowy wpisania oświadczenia do ewidencji przez PUP (niekiedy może się to wydłużyć do 30 dni);
• przeprowadzenie testu rynku pracy, tj. sprawdzenie, czy nie ma lokalnych mieszkańców gotowych podjąć taki typ zatrudnienia (nie dotyczy to prac sezonowych);
• złożenie zawiadomienia o tym, czy Ukrainiec podjął zatrudnienie, lub nie;
• dopełnienie standardowych warunków zatrudnienia dotyczących wszystkich pracowników i warunków szczególnych związanych z cudzoziemcem;
• dopełnienie formalności związanych z pracą na dłuższy czas – pracodawca, który zatrudnił Ukraińca na oświadczenie w ramach ruchu bezwizowego i chcący kontynuować współpracę, może wystąpić do wojewody o wydanie pozwolenia na pracę.

Procedura ta wydłuża i komplikuje się, jeżeli zatrudnienie Ukraińca w Polsce dotyczy osoby, która jeszcze do Polski nie przyjechała. Stanowi to duży problem dla tych firm, których lokalizacja jest niekorzystna (czyli na terenach niechętnie wybieranych przez Ukraińców) i które niekiedy wymagają wąskiej specjalizacji lub dużej liczby pracowników naraz.

Z tych powodów często zatrudnienie Ukraińca w Polsce musi bazować na przeszukaniu zagranicznego rynku pracy, a nie tylko lokalnego. Może to być nie tylko utrudnione, ale i niewykonalne dla wielu pracodawców. W takim przypadku z pomocą może przyjść agencja leasingu pracowników. W naszej ofercie znajduje się także załatwienie wszystkich formalności zgodnie z polskim prawem: wydanie zaproszenia, uzyskanie wizy, ewentualne przedłużenie dalszego pobytu, czy wystąpienie o Kartę pobytu.

Zakwaterowanie pracownika z Ukrainy – czy jest to konieczne?

Imigranci ze Wschodu są jedną z najbardziej mobilnych grup społecznych w Polsce. Często wiąże się to z brakiem chęci osiedlenia się na stałe i znalezienia długoterminowej stancji lub wynajęcia mieszkania (co dla Ukraińców jest też dużym kosztem). Z tego powodu najpowszechniejszym rozwiązaniem stosowanym w takich przypadkach jest znalezienie odpowiedniej kwatery pracowniczej o odpowiednich warunkach mieszkaniowych i w przystępnej cenie.

O ile kwestia wydatków na zakwaterowanie nie stanowi większego problemu, gdyż ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych za dobę (i można je wliczyć w koszty!), o tyle problem może być z lokalizacją. Często brakuje takich w mniejszych miejscowościach, a do tego dochodzi jeszcze kwestia organizacji transportu, czy zapewnienia wyżywienia. W sytuacji, w której ten temat byłby potencjalnie problematyczny, warto zdać się na profesjonalną agencję zajmującą się leasingiem pracowniczym – oferujemy również ten typ usługi. Dzięki temu zaoszczędzone zostaną problemy logistyczne, także te bardzo często pomijane – organizacja przyjazdu czy zapewnienie niezakłóconej komunikacji językowej.