News/Blog

News/Blog

  • marzec

    24

    2019
Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? Niektórzy więcej niż Polacy

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? Niektórzy więcej niż Polacy

Ostatni cykliczny raport płacowy firmy Sedlak&Sedlak wskazuje na to, że duża część ukraińskich pracowników fizycznych zatrudnionych w Polsce zarabia więcej niż pracujący na tych samych stanowiskach Polacy. Te rozbieżności w poziomie płac mogą dziwić na pierwszy rzut oka. Po głębszej analizie można jednak zrozumieć czynniki wpływające na wysokość zarobków Ukraińców. I – trzeba powiedzieć – jest to dobra wiadomość w kontekście potencjalnego otwarcia się innych rynków europejskich na pracowników zza wschodniej granicy.

Jakie jest średnie wynagrodzenie Ukraińców?

Z prowadzonych statystyk wynika, że z ponad miliona zamieszkałych w Polsce Ukraińców, aż 70% z nich zatrudnionych jest jako pracownicy fizyczni. Z danych analizy firmy Sedlak&Sedlak wynika, że dwóch na trzech z Ukraińców zarabia od 2,5 do 3,5 tysiąca złotych netto. Na mniejsze wynagrodzenie może liczyć tylko co czwarty z nich, natomiast na większe – 15%. Trzeba też zaznaczyć, że często wspomniana kwota 2,5 tysiąca złotych netto jest kwotą startową, oferowaną Ukraińcom już na początku ich drogi zawodowej w Polsce.

Jak te wyliczenia odnoszą się do pracowników rodzimych zatrudnionych na tych samych stanowiskach? Niestety, tylko 40% Polaków może liczyć na zarobki w przedziale 2,5-3,5 tysiąca złotych, a kwotą startową jest w tym wypadku jedynie ok. 1,5 tysiąca złotych – poziom krajowej płacy minimalnej. Dysproporcja jest więc widoczna.

Z czego wynikają wysokie płace Ukraińców?

Dla wyjaśnienia należy przypomnieć, że przedstawione zestawienie dotyczy pracowników fizycznych, niewykwalifikowanych lub o średnich kwalifikacjach. Średnia płaca ogółu zatrudnionych dalej jest wyższa dla Polaków niż dla Ukraińców. Stanowiska fizyczne są po prostu niechętnie podejmowane przez naszych rodaków, a duża część z tych, którzy wykonują takie zawody wybrała emigrację zarobkową. Z racji braku siły roboczej,  polscy pracodawcy bardziej skłonni są więc zatrudniać Ukraińców i przez to płacić im więcej. Dodatkowo wciąż wielu pracowników ze wschodu nie podejmuje pracy w swoim wyuczonym zawodzie i nie zatrudnia się na stanowiskach wyższego szczebla lub wyspecjalizowanych, choć ta sytuacja powoli się zmienia.

Trzeba wziąć też pod uwagę to, że pracownicy z Ukrainy są poważani przez Polskich pracodawców. Uważani są przez nich za solidnych i rzetelnych, a dodatkowo często chętnych do pracy w niestandardowym wymiarze godzinowym i podejmujących się prac ciężkich i wymagających. W podobny sposób zmieniło się także postrzeganie Ukraińców przez polskie społeczeństwo, które nie uważa już, jakoby Ukraińcy zabierali pracę Polakom. Co więcej, większość z nich jest zdania, że wysokie płace pomogą zatrzymać naszych sąsiadów przed reemigracją do Niemiec.

Ukraińcy wydają zarobione pieniądze w Polsce

Jak wynika z danych GUS za 2017 rok (dane z roku 2018 nie są jeszcze podane do wiadomości), Ukraińcy są drugą grupą narodową, która w Polsce wydała najwięcej pieniędzy. Z 41,5 miliarda złotych wydanych przez cudzoziemców, Ukraińcy wydali aż 7,7 miliarda. Więcej wydali tylko Niemcy, co jest zrozumiałe, jak duża ich liczba przyjeżdża tutaj jako turyści i też jak wielu z Niemców mieszkających przy granicy regularnie robi zakupy w naszym kraju. Obywateli Ukrainy jest w tym wypadku stosunkowo mniej, ale za to wydają oni więcej podczas jednych zakupów. Jak podaje GUS, jest to 751 złotych podczas jednej wizyty.