News/Blog

News/Blog

  • listopad

    6

    2022
Ukraińcy w czołówce na polskim rynku pracy wśród obcokrajowców

Ukraińcy w czołówce na polskim rynku pracy wśród obcokrajowców

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS stale rośnie

Według stanu na koniec września liczba obcokrajowców objętych ubezpieczeniem emerytalnym wyniosła 1,05 mln osób, co oznacza wzrost o 44 tys. osób. Gertruda Uścińska, prezes prof. ZUS w porównaniu z sierpniem.

Dyrektor ZUS zwróciła uwagę, że ZUS odnotowuje stały i systematyczny wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców.

„Ich udział w populacji ubezpieczonych sukcesywnie wzrasta. Latem liczba ta przekroczyła historyczny kamień milowy 1 miliona osób. Na koniec września liczba cudzoziemców w ubezpieczeniach emerytalnych sięgnęła 1,05 mln, co oznacza wzrost o 44 tys. w stosunku do sierpnia 402 tys. Około dwóch trzecich obcokrajowców posiadających ubezpieczenie to mężczyźni” – mówi.

Podkreśliła, że ​​większość obcokrajowców jest zatrudniona na umowę o pracę. „Pozostali to zleceniobiorcy. Kilka procent założyło własną firmę. Co czwarty cudzoziemiec pracuje w województwie mazowieckim, a co dziesiąty w wielkopolskim oraz w dolnośląskim” – powiedziała prezes ZUS.

Przekazała również, że ​​pracownicy z Ukrainy są zdecydowanie najbardziej ubezpieczonymi obcokrajowcami. „Stanowią 72 proc. wszystkich cudzoziemców w ZUS. Jednak cudzoziemcy to tylko 5 proc. wszystkich ubezpieczonych i bardzo mały odsetek świadczeniobiorców. Około 1,5 proc. na stypendiach” – wyjaśniła profesor Gertruda Uścińska.

Zaznaczyła, że ​​mimo trudnej sytuacji ekonomicznej „łączna liczba płatników składek ubezpieczeniowych wzrasta”.

„Według najnowszych danych ZUS liczba płatników składek na ubezpieczenie emerytalne sięgnęła 2,64 mln osób, czyli o 4 tys. więcej niż w sierpniu i o 156 tys. więcej niż w lutym 2020 r. niż w sierpniu – przekazała prezes ZUS.