News/Blog

News/Blog

  • listopad

    15

    2021
Pracownik z Ukrainy – zalety i wady

Pracownik z Ukrainy – zalety i wady

Pracodawcy szukają alternatywnych rozwiązań na zatrudnienia pracowników przez napiętą sytuację na rynku pracy. Znajdują się pośród naszych wschodnich sąsiadów, głównie w osobach z Ukrainy. Jak każda sytuacja i ta ma swoje wady oraz zalety.

Wady zatrudnienia cudzoziemców

Pierwszą wadą, jaką można wymienić, chcąc zatrudnić obcokrajowca, jest jego zakwaterowanie. Pracodawca musi mu je zapewnić lub pomóc w jego znalezieniu. Przyjeżdżająca do Polski osoba z zagranicy często nie dysponuje dużą ilością pieniędzy. Nierzadko mają przy sobie jedynie 100 lub 200 zł, dlatego nie są w stanie sami zapewnić sobie zakwaterowania.  Pracodawca musi liczyć się, że już na początku współpracy zaistnieje konieczność wzięcia zaliczka na linii pracodawca-pracownik.

Kolejnym aspektem jest pozwolenie na pracę. Zatrudnienie cudzoziemca wiąże się z czynnościami związanymi z legalnością jego pracy oraz pobytu. Może być to męczące dla pracodawców, ponieważ zajmuje to sporo czasu. Każdorazowo zatrudniając pracownika z Ukrainy, należy sprawdzić jego dokumenty.

Najtrudniejsze jednak w tym wszystkim może okazać się bariera językowa. Z wieloma cudzoziemcami jedyna komunikacja, jaka będzie możliwa to ta najprostsza, polegająca na wydawaniu komend jak idź, podnieść podaj.

Zalety zatrudnienia Ukraińców

Zatrudnienie pracownika ze Wschodu może jednak wiązać się z wieloma zaletami. Jedną z nich jest pracowitość i pełna dyspozycyjność pracownika. Przyjeżdża on do Polski w celach zarobkowych, dlatego będzie chciał pracować jak najdłużej. System pracy 10 lub 12-godzinny można wcale mu nie przeszkadzać. Poza chęcią do pracy cechują się również dużą dyspozycyjnością. Nieobecność w pracy z powodu problemów rodzinnych czy choroby jest bardzo rzadka.

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest napięta, dlatego pracownik z Ukrainy może stać się realną alternatywą na braki kadrowe. Cudzoziemiec prawie zawsze z chęcią przystaje na pracę w polskim przedsiębiorstwie. Jest to dla niego bardziej atrakcyjne miejsce zarobkowe, ponieważ wynagrodzenia są wyższe niż na Ukrainie. Często również podejmują się prac z branż takich jak segregacja odpadów, rozbiór mięsa czy budowlanka, do których ciężko znaleźć pracowników na lokalnym rynku pracy.

Kolejną zaletą zatrudnienia cudzoziemców jest fakt, że mogą pracować w delegacjach. Znajdują się daleko od swojej rodziny, dlatego praca w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie nie będzie stanowiła żadnej różnicy. Nie przywiąże się do konkretnych regionów Polski. Jest to zaleta na przykład dla firm budowlanych, które nie będą musiały odwozić takich pracowników co weekend w konkretne miejsce.

Nie należy jednak kategoryzować cudzoziemców. Zalety i wady zatrudnienia takiej osoby będą zależeć tylko i wyłącznie od nich, ponieważ może się okazać, że świetnie mówi ona po polsku, ma własne zakwaterowanie, a ponadto posiada kartę Polaka, dzięki której nie będzie wymagane żadne dodatkowe pozwolenia na pracę. Przed zatrudnieniem osoby z Ukrainy należy sprawdzić jej mocne jak i słabe strony i decydować personalnie o jej zatrudnieniu, nie zaś kierować się stereotypami.