News/Blog

News/Blog

  • październik

    29

    2022
Wysyp ukraińskich przedsiębiorstw w Polsce

Wysyp ukraińskich przedsiębiorstw w Polsce

Ukraińcy sprawdzają się w budownictwie, a Ukrainki w sektorze usług

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. Ukraińcy założyli w Polsce ponad 10 tys. firm. Mężczyźni pracują głównie w branży budowlanej, natomiast kobiety pracują w sektorze usług. Najczęściej kojarzona z fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi.

Według analityków PIE, znaczny wzrost liczby firm założonych przez Ukrainę w Polsce nastąpił po napływie uchodźców z Ukrainy do Wisły i Odry po wiosennej inwazji Rosji na Ukrainę. Większość firm powstałych w Polsce była kontynuacją działań prowadzonych na Ukrainie.

Większość powstałych wówczas firm (10 207 zarejestrowanych działalności) to mężczyźni (59%). Koncentrowały się one głównie na działaniach związanych z branżą budowlaną (38%). Wśród nich są tzw. prace wykończeniowe (28% firm z branży budowlanej).

Ponadto powstało wiele firm związanych z informacją i komunikacją (19%) oraz firm związanych z transportem i gospodarką magazynową (10%). Pierwsza i najczęściej wyspecjalizowana w tworzeniu oprogramowania i doradztwie IT. Przewozem towarów zajmowali się najczęściej Ukraińcy z naciskiem na transport.

Ukrainki, które w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r. stworzyły w Polsce około 4200 miejsc pracy. Firmy są głównie zorientowane na usługi (31%). Nową działalnością w blisko 90 proc. sektora usługowego są gabinety kosmetyczne i salony urody.

Jedna dziesiąta nowych firm utworzonych w Polsce przez pracowników ze Wschodu, zajmowała się telekomunikacją i handlem, zwłaszcza sprzedażą detaliczną przez Internet.