News/Blog

News/Blog

  • październik

    25

    2018
Nie trzeba płacić podatku za nocleg Ukraińców

Nie trzeba płacić podatku za nocleg Ukraińców

Wielu pracodawców zatrudniających osoby z Ukrainy zastanawia się, czy ich zakwaterowanie wymaga odprowadzenia podatków. Zdaniem sądów administracyjnych w Łodzi i Opolu, tego typu wydatek poniesiony na koszt firmy nie stanowi opodatkowanego przychodu.

Eksperci z firmy doradczo-rekrutacyjnej Personnel Service twierdzą, że decyzja sądów jest w pełni słuszna i że na takim rozwiązaniu skorzystać ma cała gospodarka. Przeprowadzone przez nią w ostatnim czasie badania pokazują, że 49% pracowników z Ukrainy ma zagwarantowany nocleg przez swojego pracodawcę.

Warto tu jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że taki wydatek włącza się do podstawy składek emerytalnych i rentowych. W Polsce składki na ubezpieczenie społeczne płaci 425 000 osób z Ukrainy, czyli o prawie 120 000 więcej niż w roku ubiegłym. Według statystyk ZUS liczba zatrudnionych w Polsce cudzoziemców to 569 000, z czego Ukraińcy stanowią 3/4. Największa część z nich pracuje w branży przemysłowej, budowlanej, rolniczej, handlowej oraz ogrodniczej.