News/Blog

News/Blog

  • styczeń

    11

    2019
Ukraina a Polska – porównanie średnich pensji

Ukraina a Polska – porównanie średnich pensji

Jak wskazują eksperci z Personnel Service, za tę samą pracę wykonywaną w Polsce, Ukraińcy są w stanie zarobić od 3 do 5 razy więcej niż w swoim ojczystym kraju. Jak dokładnie przedstawia się to w przypadku poszczególnych branż?

Budownictwo

Z porównania danych statystycznych Polski i Ukrainy za pierwszy kwartał 2018 roku wynika, że średnia pensja na Ukrainie w branży budowlanej wynosi 976 złotych, podczas gdy w Polsce jest to 4724,27 złotych, czyli 5 razy więcej. Budownictwo jest jedną z branż, która zatrudnia najwięcej Ukraińców. Sytuacja ta związana jest między innymi z ożywieniem na rynku nieruchomości.

Gastronomia

Średnia pensja na Ukrainie w branży HoReCa wynosi 784 złote, podczas gdy w Polsce jest to 3557,15 złotych. Różnica w tym przypadku wynosi 350%. Jak pokazują dane Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w 2017 roku pracodawcy z sektora gastronomicznego oraz hotelarskiego złożyli 42 tysiące oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom.

Przemysł

Średnia pensja na Ukrainie w sektorze przetwórstwa przemysłowego niż 4 razy niższa niż w Polce. Pracownik z Ukrainy potrzebuje zaledwie 7 dni pracy, by otrzymać równowartość ukraińskiej miesięcznej pensji, która wynosi 1181 złotych. Na najwyższe zarobki liczyć mogą wykwalifikowani Ukraińcy z doświadczeniem. Pracodawcy z sektoru przetwórstwa przemysłowego złożyli w 2017 roku 217 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy osobom z Ukrainy.

Handel

Jak podają dane Głównego Urzędu Statystycznego, w I kwartale 2018 roku, średnie zarobki w sektorze handlowym wynosiły 4600,15 zł, a co za tym idzie – osoba z Ukrainy zatrudniona jako kasjer czy sprzedawca, na miesięczną pensję ze swojego rodzimego kraju wynoszącą 1248 złotych musi pracować nieco ponad 7 dni. W 2017 roku 63 tysiące firm z sektora handlu złożyło oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom.

Transport

Polskie zarobki w firmach transportowych i logistycznych są ponad 220% wyższe niż na Ukrainie. W naszym kraju w I kwartale wynosiły one 4166,10 złotych, w porównaniu do średniej pensji na Ukrainie wynoszącej 1286 złotych.