News/Blog

News/Blog

  • listopad

    19

    2018
Szanse w rywalizacji o pracowników z Ukrainy maleją w Polsce

Szanse w rywalizacji o pracowników z Ukrainy maleją w Polsce

Polska ma ostatnią okazję, aby podjąć walkę o pracowników z Ukrainy, których stopniowo zaczynają rekrutować zarówno Niemcy, jak i Czesi oraz Słowacy, którzy oferują 2-letni kontrakt oraz wyższą płacę.

Mimo bardzo dużego zapotrzebowania ze strony polskich firm, coraz trudniej ściągać Ukraińców do pracy w Polsce. Wpływ na to ma między innymi fakt, że w Ukrainie, a zwłaszcza w jej zachodnich regionach rosną braki kadrowe. Co więcej, w 2018 roku w znaczący sposób wzrosła konkurencja o mieszkańców tego kraju ze strony Czech oraz Słowacji, które zliberalizowały procedury wjazdowe.

W Czechach, gdzie dochody są wyższe o około 1/3 niż w Polsce, pracownicy z Ukrainy mogą z łatwością uzyskać wizę do pracy przez 90 dni, kiedy pracodawca może wynająć ją w ramach rządowego programu Režim Ukrajina dla 24-miesięcznych kart pracy (ich pula podwoiła się w tym roku do 20 000).

Od stycznia 2019 roku Niemcy mają otworzyć rynek pracy dla imigrantów zarobkowych spoza Unii Europejskiej, w tym Ukrainy. Zatrudnienie znaleźć będą mogli tu zarówno profesjonaliści, jak i pracownicy bez kwalifikacji.