News/Blog

News/Blog

  • październik

    5

    2018
Coraz więcej pracowników z Ukrainy pracuje w naszym kraju legalnie

Coraz więcej pracowników z Ukrainy pracuje w naszym kraju legalnie

Liczba Ukraińców pracujących legalnie w naszym kraju z roku na rok rośnie. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, miniony rok był pod tym względem rekordowy. Rośnie liczba zarówno zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, jak i oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Wszystko wskazuje na to, że wzrost ten zaobserwujemy również w 2017 roku. Co ważne, aż 84% zezwoleń na pracę i 96% zarejestrowanych oświadczeń dotyczy osób z Ukrainy.

Coraz częściej Ukraińcy pracują w Polsce realnie. Dzięki temu pracodawcy zyskują pewność, że w razie kontroli unikną wysokich kar. Co więcej, umowa stanowi gwarancję, że pracownik z dnia na dzień nie zdecyduje się na zmianę pracodawcy. Z drugiej strony, Ukraińcy, którym firma odprowadza składki, zyskują pewność, że są zabezpieczeni na wypadek choroby czy wypadku.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w pierwszej połowie 2017 roku pracodawcy odprowadzili składki za 270 tysięcy pracowników z Ukrainy. Dla porównania, w 2016 było to niespełna 200 tysięcy. Wzrost liczby legalnych pracowników ma pozytywny wpływ na budżet państwa zasilany podatkami od wynagrodzeń i Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, do którego wpływa więcej składek.

Większa liczba zezwoleń na pracę i oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców stanowi efekt uproszczenia procedur związanych z legalnym zatrudnieniem cudzoziemców w Polsce.