News/Blog

News/Blog

  • grudzień

    11

    2018
Jakie prace Ukraińcy najchętniej podejmują przed Świętami?

Jakie prace Ukraińcy najchętniej podejmują przed Świętami?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Personnel Service, w okresie przedświątecznym Ukraińcy najchętniej zatrudniają się w Polsce jako święci Mikołajowie, sprzedawcy choinek, kurie-rzy, kelnerzy oraz cukiernicy. Na tych stanowiskach zarobić mogą oni do 35 zł brutto za godzinę.

Polscy przedsiębiorcy odczuwają duży problem w związku z brakiem osób chętnych do prac sezonowych, zwłaszcza przez Świętami Bożego Narodzenia, kiedy tego typu zleceń jest bardzo dużo. Korzystają na tym pracownicy ze Wschodu, którzy z łatwością mogą znaleźć krótkoterminowe za-trudnienie z bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem

Święty Mikołaj zarobić może od 20 do 35 złotych za godzinę. Na stawki rzędu 100 złotych za godzinę liczyć mogą osoby, które zgodzą się na odwiedzenie dzieci w domach w czasie Wigilii.

W okresie przedświątecznym rośnie także zapotrzebowanie na kurierów. Stawki wynieść mogą tutaj do 24 złotych na godzinę. Sprzedawca choinek liczyć może na zarobek rzędu 14-21 złotych na godzinę Osoba zajmująca się sprzedażą ozdób choinkowych i drobnych prezentów na stoisku w hipermarkecie zarobić może z kolei 14-18 złotych za godzinę.

Przed świętami Ukraińcy chętnie zatrudniają się także jako cukiernicy (zarobki do 19 złotych za godzinę) oraz kelnerzy (do 18 złotych za godzinę). Wykonując pracę kelnera w Sylwestrowy wieczór zarobić można z kolei nawet 34 złotych za godzinę brutto.

Zgodnie z wyliczeniami ekspertów, tydzień pracy sezonowej Ukraińca to równowartość jego miesięcznej pensji na Ukrainie na tym samym stanowisku.