News/Blog

News/Blog

  • listopad

    30

    2018
Pracownicy z Ukrainy chętnie pracują po godzinach

Pracownicy z Ukrainy chętnie pracują po godzinach

Osoby z Ukrainy pracują po 10-12 godzin dziennie, a brak znajomości języka oraz przepisów nierzadko naraża ich na wypadki i nadużycia. Jedynie 26% pracowników zza wschodniej granicy wykonuje w naszym kraju prace cięższe i bardziej niebezpieczne niż rodzimi pracownicy. Reszta z nich ocenia, że traktowani są identycznie jak Polacy. To tylko niektóre z wniosków wynikających z raportu na temat bezpieczeństwa pracy w Polsce opublikowanego przez Koalicję Bezpieczni w Pracy na podstawie badania ARC Rynek oraz Opinia, które zostało przeprowadzone we wrześniu tego roku na 300 pracownikach z Ukrainy zatrudnionych w Polsce.

Jak pokazują jego wyniki, większość Ukraińców czuje się w Polsce bezpiecznie, a 40% z nich jest pozytywnie zaskoczonych dbałością pracodawców o przestrzeganie standardów. 69% badanych ocenia, że normy bezpieczeństwa w Polsce są wyższe niż na Ukrainie.

Wyniki badań dowodzą, że większość pracowników z Ukrainy ma zagwarantowane przez pracodawcę zarówno zakwaterowanie, jak i wyżywienie. To pierwsze jest normą w branży budowlanej, drugie – gastronomicznej.

Badania pokazały, że dla Ukraińców głównym kryterium wyboru oferty jest stawka godzinowa oraz liczba godzin pracy. Większość z nich przyjeżdża do Polski na 2-3 miesiące, często do prostych, sezonowych prac. Pracownicy z Ukrainy najchętniej pracują 6 dni w tygodniu po 8-10 godzin. Ponad połowa z nich deklaruje chęć pracy powyżej 10 godzin. Możliwość pracy w nadgodzinach jest dla nich jednym z głównych atutów pracy w Polsce.

Długie godziny pracy zwiększają jednak ryzyko wypadków. Zgodnie z wynikami badań, 18% Ukraińców w ciągu ostatnich 2 lat uległo wypadkowi przy pracy. Dla porównania, dla ogółu pracowników w Polsce wskaźnik ten wynosi 1%. Na ten wskaźnik wpływać może między innymi nieznajomość zasad BHP wśród prawie 1/3 pracowników z Ukrainy.