News/Blog

News/Blog

  • luty

    4

    2019
Ukrainiec szuka pracy – agencja czy praca z polecenia?

Ukrainiec szuka pracy – agencja czy praca z polecenia?

Popyt na pracowników Ukraińskich jest w Polsce niesłabnący. Teoretycznie nie powinno więc być problemu z tym, by tuż po przyjeździe do kraju nad Wisłą znaleźć zatrudnienie „od zaraz”. Nie jest jednak powiedziane, że miejsce pracy będzie korzystne i nie przysporzy problemów z nieludzkimi warunkami pracy, brakiem jakiejkolwiek umowy, czy z unikaniem wypłacania pensji przez pracodawcę. Z drugiej – niesprawdzone źródła pracowników z Ukrainy mogą być równie dużym problemem dla samego pracodawcy. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, jaki i gdzie znaleźć pracowników z Ukrainy, by było to korzystne dla obu stron.

Czy warto zaufać pracownikom z polecenia?

Łańcuszki poleceń pracowniczych prężnie działają na całym świecie. Ze względu na wysoki poziom migracji, szczególnie w strefie Schengen, dotyczy to również pracowników zagranicznych, w tym także Ukraińców. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy polecane nam osoby są niepewne i niesprawdzone w praktyce (i odwrotnie). Kolejną trudność można napotkać w sytuacji, gdy zatrudnienie pracowników z Ukrainy wiąże się z formalnościami, z którymi mamy do czynienia pierwszy raz. Stwarza to problemy nie tylko praktyczne (koszty stworzenia miejsca pracy, szybką utratę pracownika, ewentualne szkody poczynione przez niego), ale również kwestie związane z legalnością takich działań. Polecenie działa więc jedynie wtedy, gdy mamy już dobre rozeznanie w tej materii, a dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że jest to praktyka raczej mniejszych przedsiębiorstw, potrzebujących niewielkiej liczby pracowników i chcących użyć do tego dużych nakładów siły i funduszy.

Kiedy warto skorzystać z wyspecjalizowanej agencji pracy?

Mimo iż pracownicy z Ukrainy uważani są dziś za równie solidnych, jak pracownicy miejscowi, ich zatrudnianiu towarzyszy spora niepewność, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu korzystanie z ukraińskiej strony z ogłoszeniami lub innych popularnych mediów tematycznych (portale ogłoszeniowe, social media). Nie ma wtedy pewności, że znajdzie się wykwalifikowanego fachowca lub rzetelnego, uczciwego pracownika fizycznego. Jak więc szukać pracowników z Ukrainy? Ogłoszenia nie zawsze będą najlepszą opcją.

Rozwiązaniem problemów może być wyspecjalizowana agencja pracy, takiej jak nasza – WorkBalance. Sprawdzona agencja zajmie się wszystkimi etapami rekrutacji, dostarczając przedsiębiorstwu „produkt” finalny, czyli pracownika sprawdzonego na każdym polu. Dzięki temu ma się pewność, że:

• pracownicy rzeczywiście będą mieli deklarowane doświadczenie i kwalifikacje;
• duża grupa zatrudnionych osób będzie na równym poziomie, przez co ich praca będzie doskonale skoordynowana;
• rekrutacja odbędzie się w najszybszym możliwym czasie;
• kwestie pracownicze, ubezpieczeniowe i podatkowe zostaną załatwione zgodnie z obowiązującym prawem;
• zostaną zaspokojone wszystkie nasze potrzeby i nie będzie to wybór najlepszy, a nie „najlepszy z możliwych” (czyli właściwie żaden).

Przeprowadzona w ten sposób rekrutacja sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych przedsiębiorstwach, zwłaszcza takich, które nie mają osobnego działu HR lub nie chcą dokładać obecnym zatrudnionym dodatkowego obciążenia. Warto przy tym zwrócić uwagę również na to, że obecnie pracownicy z Ukrainy szukają pracy właśnie w ten sposób, gdyż jest to dla nich najpewniejsza i najlepsza forma znalezienia zatrudnienia.

Nie każda agencja sprawdzi się równie dobrze

Decydując się na usługi agencji, warto zwrócić uwagę na sposób i zakres jej działania. Warto poszukać takiej instytucji, która działa na terenie całej Polski i nie tylko – równie ważne są także własne biura rekrutacyjne w innych krajach, by nie zlecać znalezienia zagranicznych pracowników podmiotom niepewnym i nieznającym polskiego prawa. Dodatkowo powinna być to agencja zweryfikowana przez polską administrację i wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Na takiej właśnie zasadzie działa nasza instytucja – zapraszamy do kontaktu!