News/Blog

News/Blog

  • luty

    13

    2019
3 sytuacje, w których warto zdecydować się na wynajem pracowników

3 sytuacje, w których warto zdecydować się na wynajem pracowników

Potrzebujesz pracowników, ale nie chcesz ich zatrudniać i borykać się z problemami kadrowo – prawnymi? Rozwiązaniem jest wynajem pracowników, którzy są na stałe zatrudnieni w innej firmie. To tzw. leasing pracowniczy, który z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności. Kiedy ten sposób rozwiązania problemów kadrowych będzie szczególnie efektywny?

Kiedy potrzebujesz pracowników sezonowo

Budowlanka, handel, rolnictwo? To branże, w których zapotrzebowanie na pracowników zmienia się regularnie. Utrzymywanie pełnej kadry własnej pracowników, jest w wielu sytuacjach ekonomicznie nieopłacalne. Z drugiej strony, ciągłe zatrudnianie w sezonie i zwalnianie po nim jest kłopotliwe, generuje koszty i negatywnie wpływa na morale pozostałej części załogi

Wynajem pracowników budowlanych czy sezonowych, wymaga zaledwie podpisania porozumienia z firmą „wypożyczającą” pracowników oraz prowadzenia ewidencji czasu pracy wynajętych pracowników. Nie ma tu konieczności przeprowadzania przez pracodawcę rekrutacji, nie ma zwolnień, nie ma problemów. Jest za to efektywna praca przy zmieniających się potrzebach kadrowych pracodawcy.

Kiedy nie masz zasobów na to, by prowadzić samodzielnie rekrutację

Według raportu PwC „Saratoga Human Capital Benchmarking 2015” średni koszt rekrutacji pracownika to 2640 zł, a przy firmie produkcyjnej aż 4300 zł. To dane sprzed 4 lat. Teraz, przy mniejszym bezrobociu, jest jeszcze trudniej, drożej i dłużej.

Jeśli decydujesz się na wynajem pracowników, to nie tylko nie ponosisz kosztów rekrutacji, ale również żadnego związanego z nią ryzyka. Pracownik się nie sprawdza? W ramach reklamacji* firma leasingowa przyśle nową osobę.

Kiedy na rynku brakuje osób o oczekiwanej przez ciebie specjalności

Firmy leasingu pracowniczego, które realizują wynajem pracowników innej firmie, zazwyczaj specjalizują się w określonych obszarach branżowych – np. rekrutują i wynajmują pracowników IT lub pracowników budowlanych. Swoją przewagę konkurencyjną budują wokół tego, że znają rynek i są w stanie szybko pozyskać wartościowych specjalistów z określonej dziedziny.

Pracodawca bez takiego przygotowania, próbując szukać pracowników na mocno wydrenowanym rynku pracy, może mieć trudność z pozyskaniem odpowiedniej jakości specjalistów. Rekrutacja będzie długa, kosztowna i niekoniecznie zakończy się sukcesem. Dlatego właśnie, przy niewielkiej dostępności pracowników dobrym posunięciem biznesowym jest leasing pracowników.


*Przed podpisaniem umowy leasingowej, warto sprawdzić, czy firma oferuje takie rozwiązanie. Znajdziesz je u nas, zatem zapraszamy do kontaktu.