News/Blog

News/Blog

  • marzec

    18

    2019
Czy warto zatrudnić pracowników z Wietnamu?

Czy warto zatrudnić pracowników z Wietnamu?

Choć w Polsce z roku na rok przybywa legalnie pracujących tutaj obywateli Ukrainy, ich liczba wciąż nie zaspokaja potrzeb polskich firm. Istnieją także obawy o to, że wraz z liberalizacją niemieckich przepisów imigracyjnych w 2020 roku duża część Ukraińców wyjedzie z kraju. Rozwiązaniem problemów, po które coraz częściej sięgają pracodawcy, jak i agencje pracy tymczasowej jest rekrutacja siły roboczej z rynku Azji Południowo-Wschodniej, zwłaszcza Wietnamu.

Ilu Ukraińców wyjedzie do Niemiec?

Projekt ustawy przyjętej przez niemiecki rząd zakłada stopniowe zwiększanie naboru siły roboczej pochodzącej spoza Unii Europejskiej. Obecnie dotyczy to wyłącznie wykwalifikowanych imigrantów zarobkowych, ale w przyszłym roku obejmie to również pozostałą część pracowników. Szacuje się, że może spowodować to odpływ aż 500 tysięcy przebywających w Polsce Ukraińców – ze względu na bliskość geograficzną Niemiec i dużo wyższe zarobki, które mogą zaproponować tamtejsze przedsiębiorstwa.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu prognozuje, że polski rynek pracy chętnie otworzy się na kraje takie jak Indie, Filipiny i Wietnam. Najbardziej prawdopodobny według delegata PAIH w Ho Chi Minh, Krzysztofa Hajłasza, jest scenariusz, który zakłada ściąganie największej liczby pracowników  z Wietnamu. Mieszkańcy tego kraju cieszą się renomą w Polsce, a oni sami chętnie wybierają nasz kraj.

Polska przygotowuje się na przyjęcie Wietnamczyków

Zagraniczne Biura Handlowe na taki scenariusz przygotowują się już od kilku miesięcy. Delegacje polskich przedsiębiorstw były w tym czasie nadzwyczaj aktywne i już w bieżącym roku możemy spodziewać się zorganizowanego, masowego napływu Wietnamczyków. Nie będzie to na razie napływ tak duży, jak w przypadku Ukraińców, bo obejmować będzie tylko kilkuset Wietnamczyków. Przewiduje się jednak, że ta liczba wzrośnie nawet kilkukrotnie. Wszystko zależeć będzie od tego, ilu Ukraińców i innych pracowników z krajów wschodnich zdecyduje się wyjechać.

Sprowadzanie pracowników z Azji może być jednak droższe i bardziej czasochłonne, co związane jest głównie z poziomem biurokracji. Dlatego też coraz więcej polskich przedsiębiorstw postuluje wprowadzenie rozwiązań, które uprościłyby tę kwestię i uatrakcyjniły polski rynek pracy dla obywateli krajów azjatyckich.

Gdzie pracę znajdą Wietnamczycy?

Podczas gdy w Polsce przybywa coraz więcej ukraińskich imigrantów wysoko wykwalifikowanych, plany związane z Wietnamem na razie obejmują tylko pracowników fizycznych. W pierwszej kolejności będą to prace związane z budownictwem i produkcją przemysłową. Wysokie zapotrzebowanie może dotyczyć również pracowników magazynowych.

Pracownicy z Wietnamu mają stanowić także rozwiązanie z deficytem siły roboczej w gospodarstwach rolnych. Pracownicy zza wschodniej granicy, którzy dotychczas mogli stanowić niemal 80% wszystkich zatrudnionych jako pomocników w rolnictwie. Mniejsze zarobki i wysoka sezonowość pracy nie zachęca jednak Ukraińców do tego, by podejmować zatrudnienie właśnie w tym sektorze. Wietnamski rynek pracy jest natomiast dość dobrze rozwinięty – bez problemu można więc znaleźć pracowników, którzy odpowiedzą na różne potrzeby, również te związane z rolnictwem.

Wietnamczycy zastąpią pracowników z Ukrainy?

Zatrudnianie Azjatów to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze na polskim rynku pracy. Jedną ze szczególnie cenionych grup są Wietnamczycy. Cechuje ich niezwykła pracowitość, energia oraz solidne podejście do powierzonych obowiązków. Wietnamczycy są inteligentni i chętnie uczą się nowych umiejętności. Równocześnie są dobrze przygotowani do pracy fizycznej. Wysokie koszty transportu z kraju do Polski sprawiają, że decydują cię na wyjazd zarobkowy do Polski, najczęściej zostają na dłużej i wiążą się z firmą przynajmniej na kilka lat. Wszystko to sprawia, że inwestycja w szkolenia  pracownika z Wietnamu jest bardzo opłacalna.

Wietnamczycy chętnie pracują w przedsiębiorstwach przetwórczych i produkcyjnych. Dotyczy to zwłaszcza zakładów z branży spożywczej, związanych z przetwórstwem mięsa, ryb oraz owoców i warzyw. Wietnamczycy często zatrudniani są również w branży remontowej i budowlanej, gdzie stanowią atrakcyjną i nieco tańszą alternatywę dla pracowników ze wschodnich krajów europejskich. Wietnamczycy, jak większość Azjatów, świetnie odnajdują się także w pracy w gastronomii oraz w branży usług. Wietnamki często podejmują pracę w salonach kosmetycznych lub firmach zajmujących się sprzątaniem.

Współpraca z Wietnamczykami — wzajemne korzyści

Zatrudnienie pracowników z Wietnamu w Polsce, oznacza korzyści dla obu stron. Dla polskich pracodawców jest to sposób na szybkie i niedrogie skompletowanie zespołu lub uzupełnienie luk kadrowych. Zyskują w ten sposób sumiennych i zmotywowanych pracowników, którzy chętnie pracują również w mniej atrakcyjnych godzinach oraz po niższych stawkach niż Polacy. Przekłada się to zwykle na wzrost efektywności pracy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów, zwłaszcza jeśli zatrudnienie dotyczy większej ilości osób.

Dla Wietnamczyków praca  w Polsce oznacza znacznie większe zarobki niż rodzinnym kraju. Daje to możliwość szybkiego zgromadzenia oszczędności, które pozwolą rodzinom na dostanie życie w Wietnamie lub zgromadzenie kapitału potrzebnego do założenia własnej działalności. Pozytywne nastawienie i komunikatywność sprawiają, że Wietnamczycy zyskują sobie szybko przychylność pracodawców i reszty zespołu, co przekłada się na dobrą atmosferę w pracy.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Wietnamu?

Duże koszty transportu sprawiają, że Wietnamczycy przyjeżdżają do Polski na minimum rok, a często przedłużają pobyt nawet do kilku lub kilkunastu lat. Mają więc czas na naukę nowego zawodu oraz dobre poznanie specyfiki pracy w danym miejscu. Szybko przywiązują się również do miejsca, dzięki czemu pracownicy z Wietnamu cechują się wyjątkowo niską rotacją w porównaniu do innych mniejszości narodowych, podejmujących pracę w Polsce.

Wietnamczycy są bardzo przywiązani do tradycji i rodziny. W sytuacji gdy ich bliscy pozostają w kraju, zależy im na jak najszybszym zgromadzeniu środków, aby móc do nich wrócić na stałe. Zazwyczaj oznacza to brak życia prywatnego na miejscu i gotowość do pracy w mniej standardowych, a lepiej płatnych godzinach, jak nocki lub weekendy.

Mimo niewątpliwych różnic kulturowych Wietnamczycy są bardzo komunikatywni i otwarci na nawiązywanie przyjacielskich relacji w miejscu pracy. Często znają również język angielski w stopniu umożliwiającym załatwienie większości codziennych sprawa oraz wdrożenie do wykonywanych obowiązków. Wszystko to ułatwia porozumienie i komunikacje oraz sprzyja dobrej atmosferze pracy.

Wietnamczycy znani są w końcu ze swojej ogromnej pracowitości i wydajności. Są to cechy, które rozwijają się wraz z doświadczeniem oraz wzrostem gratyfikacji finansowej, jak w przypadku polskiego wynagrodzenia. Dzięki temu pracownicy z Wietnamu wykonują swoją pracę niezwykle efektywnie i starannie, co przekłada się na wymierne korzyści dla pracodawcy i całego przedsiębiorstwa.

Jak zatrudnić pracownika z Wietnamu?

Pracodawca, który chce zatrudnić Wietnamczyków, musi liczyć się z faktem, że jest to dość czasochłonny i angażujący proces, który wymaga dopełnienia wielu formalności oraz dokładnej weryfikacji dokumentów umożliwiających podjęcie pracy. Wśród nich znajdują się m.in. ważny tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Niedopilnowanie kwestii formalnych może skutkować grzywną lub nawet czasowym ograniczeniem wolności. Znacznie łatwiej i bezpieczniej skorzystać więc z Agencji Pracy Tymczasowej.

Agencja Pracy Tymczasowej 

Nasza Agencja Pracy Tymczasowej posiada wieloletnie doświadczenie w rekrutacji i sprowadzaniu do Polski pracowników z krajów Azji oraz Europy Wschodniej. Dla naszych klientów pozyskujemy pracowników m.in. z takich krajów jak Wietnam, Nepal, Bangladesz, Indie, Uzbekistan, Gruzja, Mołdawia, Ukraina. Precyzyjne dopasowanie pracowników do potrzeb pracodawcy umożliwia szeroka siatka biur oraz dokładna wersyfikacja kwalifikacji osób chętnych do pracy.

W bazie pracowników znajdują się zarówno doświadczeni fachowcy, jak i pracownicy chętni do nauki zawodu na miejscu. Forma leasingu pracowniczego sprawia, że wszelkie sprawy formalne i administracyjne leżą po stronie Agencji. Dla klienta oznacza to oszczędność czasu, pieniędzy oraz pewność, że cała procedura przebiegła zgodnie z obowiązującymi przepisami.