News/Blog

News/Blog

  • maj

    27

    2018
Większa ilość obcokrajowców chce pracować we Wrocławiu

Większa ilość obcokrajowców chce pracować we Wrocławiu

W czasie pierwszych Targów Pracy dla Migrantów organizowanych we Wrocławiu przez Fundację Ukraina pojawiło się kilkunastu pracodawców, którzy poszukują obcokrajowców do pracy (głównie Ukraińców). Swoje stoiska na wydarzeniu miały firmy takie, jak BNY Melon, McDonald’s, LG Chem czy Grupa Hasco.

Prezes Fundacji Ukraina – Artem Zozula, zapewniła, że wydarzenie to będzie organizowane cykliczne, jako że takie targi są doskonałą okazją do nawiązania pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą, skorygowania swoich dokumentów aplikacyjnych czy porozmawiania z prawnikiem o legalizacji pobytu.

Podczas targów, uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach takich, jak: „Równe szanse na rynku pracy. Legalna praca w Polsce” czy „Wyznacz granice – asertywność na rynku pracy.” Największą grupę odwiedzających stanowili Ukraińcy, lecz spotkać można tam było również Rosjan oraz studentów z różnych krajów z program Erasmus.

Na najwięcej ofert liczyć mogli pracownicy produkcji, administracji oraz działów obsługi klienta. Poszukiwani byli również spawacze, inżynierowie, kurierzy, specjaliści IT, finansiści oraz kurierzy. W wielu firmach znajomość języka polskiego, nawet minimalna nie jest wymagana. Przykładowo, osoby pracujące w McDonald’s potrzebują wyłącznie książeczki sanepidowskiej. Liczyć mogą oni na stawkę 13 zł brutto za godzinę oraz premię uznaniową. Firma DPD oferuje magazynierom 17 złotych za godzinę, a kurierom – od 2,5 do 3 tysięcy złotych na rękę. Firma BNY Mellon stara się zatrudniać coraz więcej pracowników ze Wschodu, nawet bez doświadczenia, by różnicować środowisko pracy. Bombardier ma z kolei w swoich zespołach całe grupy Ukrainców. LG Chem zatrudnia swoich tłumaczy, a instrukcje oraz panele sterowania na halach są w języku ukraińskim.