News/Blog

News/Blog

  • styczeń

    11

    2020
Pracownicy z Ukrainy wysłali do kraju ponad 3 mld złotych

Pracownicy z Ukrainy wysłali do kraju ponad 3 mld złotych

Według danych NBP pracownicy z Ukrainy „dołożyli” do polskiego wzrostu PKB aż 2,5 punktów procentowych – łącznie to 0,7% polskiego produktu krajowego brutto. Szacuje się jednak, że pieniądze zarobione przez nich tutaj i wysyłane na Ukrainę mogą sięgać aż 3% tamtejszego PKB. To aż 3,6 mld złotych, które wytransferowano za granicę. Polskie firmy chcą na tym zarabiać.

PayUkraine – tanie przelewy na Ukrainę

Przelewy pieniężne na Ukrainę są dla Ukraińców zbyt drogie. Na tyle, że preferują oni raczej przekazy „z ręki do ręki” – wywożą je samodzielnie, przekazują znajomym jadącym do ojczyzny lub nadają przesyłki kierowcy autokaru. Sprawia to trudności nie tylko samym pracownikom ukraińskim, ale także uniemożliwia dokładne oszacowanie, ile realnie pieniędzy wypływa na Ukrainę, a ile zostaje wydane w Polsce (dziś bazuje się głównie na badaniach konsumenckich).

Rozwiązaniem tej problematycznej sytuacji ma być tani system przelewów międzynarodowych PayUkraine, stworzony specjalnie z myślą o pracownikach z Ukrainy. Ten startup zdobył niedawno nagrodę publiczności na kongresie Impact fintech’19. Projekt ten, stworzony z największym bankiem ukraińskim PrivatBank daje Ukraińcom duże możliwości. Przede wszystkim, transakcje realizowane są natychmiast z wykorzystaniem strony internetowej lub stworzonej do tego aplikacji. W każdym przypadku pieniądze powinny znaleźć się na koncie docelowym następnego dnia roboczego. Ponadto system ten ustala relatywnie stabilny kurs wymiany złotówek na hrywny (korzystniejszy niż w banku!) oraz stałą opłatę za transakcję. Za pojedynczy przekaz pieniężny pracownik z Ukrainy zapłaci 6,99 pln niezależnie od wysokości wysyłanej kwoty.

Choć działalność PayUkraine trwa od zaledwie siedmiu miesięcy już dzisiaj właściciele serwisu mogą zadeklarować, że dziennie przybywa im aż 500 nowych ukraińskich klientów. Do tej pory pracowników z Ukrainy, którzy skorzystali z tanich przekazów pieniężnych może być już ponad 30 tysięcy. Można więc policzyć, że działanie firmy ma duży potencjał finansowy i bardzo możliwe, że w przyszłości zainteresuje swoją działalnością innych potentatów finansowych.

Ukraińcy zostawiają dużo pieniędzy w Polsce

Pomimo tego, że większość wypłaty pracownicy z Ukrainy transferują bezpośrednio do swojego kraju, to sporo pieniędzy zostaje jednak w kasach polskich sklepów. Tylko w pierwszym półroczy 2019 roku Ukraińcy wydali ponad 2 mld złotych, co czyni ich drugą największą grupą zagranicznych konsumentów, tuż za Niemcami. Największym zainteresowaniem cieszą się produkty nieżywnościowe: odzież, elektronika, małe AGD. Są to towary deficytowe na Ukrainie, a przez to drogie. Można więc przyjąć, że duże zakupy robione przez pracowników z Ukrainy nie są tylko efektem dobrej koniunktory i zauważalnym wzrostem wynagrodzeń, ale jest to tendencja stała i będzie się utrzymywać.

Jak zatrzymać pracowników z Ukrainy w Polsce?

Trudno oczekiwać, że tanie przelewy na Ukrainę są w stanie powstrzymać odpływ pracowników z Ukrainy, szczególnie do Niemiec. Tym bardziej, że PayUkraine już teraz działa w kilku europejskich krajach na równie korzystnych warunkach. Jednakże w połączeniu z innymi czynnikami tworzy ono przyjazne finansowo otoczenie dla Ukraińców. Polska oferuje przede wszystkim tańsze koszty utrzymania, a przez to także i większe możliwości zaoszczędzenia i wysłania pieniędzy. Wiadomo już, że niemiecki rynek pracy eliminuje możliwość zatrudniania Ukraińców poprzez tymczasowe agencje pracy. Dla nich często będzie oznaczać to brak pracowniczego zakwaterowania, transportu do pracy, czy nawet wyżywienia. Nie jest więc pewne, jak duże różnice wystąpią pomiędzy oszczędnościami zgromadzonymi w Niemczech i w Polsce.