News/Blog

News/Blog

  • luty

    8

    2019
Jak najtaniej przeprowadzić rekrutację pracowników z Ukrainy?

Jak najtaniej przeprowadzić rekrutację pracowników z Ukrainy?

„Ukraińcy poszukiwani do pracy” – takie wyrażenie coraz częściej pojawia się na popularnych serwisach ogłoszeniowych i formach internetowych przeznaczonych dla pracowników ze Wschodu. Legalne zatrudnienie obywateli Ukrainy może być dla pracodawców wyjątkowo korzystne – zapełniają oni luki powstałe przez emigrację Polaków do Wielkiej Brytanii, są wyjątkowo nastawieni na wydajną pracę, a koszty ponoszone przez pracodawcę mogą być w takim przypadku sporo niższe. Odmiennie może wyglądać jednak kosztorys i nakłady pracy przy samej rekrutacji. Podpowiadamy, jak je ograniczyć.

Jakie są koszty samodzielnej rekrutacji pracowników z Ukrainy?

Z uwagi na to, że niedobory kadrowe coraz częściej zapełniane są przez pracowników zza wschodniej granicy, przedsiębiorstwa muszą być przygotowane na to, by przestawić się na inny tryb poszukiwań i rekrutacji pracowników. Według szacunków może to dotyczyć nawet 40% polskich przedsiębiorstw, a sprawa jest tym trudniejsza, że rynek pracy nie został jeszcze w pełni nasycony, pomimo coraz większego napływu cudzoziemców do Polski.

W koszty samodzielnej rekrutacji pracowników z Ukrainy należy wliczyć:

• czas poświęcony przez pracowników na przeszukanie mediów pośredniczących: internetowych portali ogłoszeniowych, for, portali pracowniczych czy grup zrzeszających Ukraińców na portalach społecznościowych;
• czas poświęcony na wyszukanie pracowników o potencjalnie odpowiadających kwalifikacjach;
• sprawdzenie poprawności danych kandydatów do pracy, ich doświadczenia i niekaralności;
• wdrożenie pracowników w kwestie prawne zatrudniania Ukraińców i formalną drogę postępowania;
• szkolenie kadr księgowości w kwestii rozliczeń podatkowych;
• ewentualne znalezienie tłumaczy z języka Ukraińców;
• czas potrzebny za dokładne poznanie struktury lokalnego rynku pracy;
• wyszkolenie pracowników działu HR co do specyfiki pracowników ukraińskich.

Ogranicz koszty rekrutacji i skorzystaj z naszej oferty

Skorzystanie z naszej oferty pozwala ograniczyć koszty rekrutacji pracowników z Ukrainy nawet o 30%. Związane jest to przede wszystkim z wyzbyciem się obowiązku przeprowadzenia wieloetapowej selekcji pracowniczej i znalezienia odpowiedniej liczby pracowników czasami o bardzo różnych, wielobranżowych kwalifikacjach.

Nasza oferta jest bardzo szeroka – oferujemy specjalistów i pracowników z różnych branż. Nie ma przy tym znaczenia, czy na konkretną branżę jest mniejsze lub większe zapotrzebowanie. Największe oszczędności można znaleźć w przypadku poszukiwania pracowników o kwalifikacjach niszowych i niepopularnych. Samodzielna rekrutacja byłaby w takiej sytuacji jeszcze bardziej czasochłonna, co nie tylko wygenerowałoby dodatkowe koszty pracownicze, ale niekiedy i przestój lub recesję w świadczeniu usług.

Kolejną kwestią, przez którą dzięki naszej agencji zostaną ograniczone koszty rekrutacji pracowników z Ukrainy, jest możliwość podjęcia z nami stałej i elastycznej współpracy na określony w umowie okres. Zapewni to nieprzerwany dostęp do pracowników, w razie, gdyby powstało większe zapotrzebowanie na nich lub potrzebne było zastąpienie pracowników odchodzących – trzeba wspomnieć, że rotacja i zmiany pracy wśród Ukraińców są dość częste. Wiąże się z tym też brak konieczności poznania lokalnego rynku pracy, jak i struktury kwalifikacji przybywających w konkretne regiony Ukraińców – nasza agencja zajmuje się stałym monitorowaniem tych dwóch parametrów i balansowaniem popytu i podaży.

W naszej ofercie znajdziecie również pełną obsługę prawną i ubezpieczeniową pracowników. Nie będzie więc potrzeby szkolenia własnej kadry lub zatrudniania nowych, wykwalifikowanych w tej dziedzinie pracowników. Ściągnie to również z przedsiębiorców odpowiedzialność prawną, w tym i potencjalne koszty z tym związane. Jest to najlepszy sposób na to, by korzyści związane z zatrudnieniem Ukraińców nie zostały przeważone przez niedogodności.