News/Blog

News/Blog

  • styczeń

    21

    2019
Zagraniczni spawacze w naszym kraju

Zagraniczni spawacze w naszym kraju

Coraz więcej pracowników z Ukrainy, Białorusi, Nepalu, Gruzji oraz Bangladeszu przyjeżdża do Polski, by wykonywać pracę spawacza. Jakie kwalifikacje muszą posiadać? Na jakie zarobki mogą liczyć?

Wysokość wynagrodzenia jest tu ściśle powiązana z kwalifikacjami spawacza oraz tym, jaką pracę wykonuje i w jakich warunkach. Na największe zarobki mogą liczyć w Polsce osoby pracujące przy konstrukcjach budowlanych, którzy często pracują na wysokości, co niesie za sobą więcej zagrożeń niż praca na ziemi. Równie dużo zarabiają spawacze rurociągów, których produkty spawalnicze muszą przejść próby ciśnieniowe oraz rentgenowskie oceniające jakość spawów.

Najwięcej zarabiają spawacze zatrudnieni w województwach: Wielkopolskim, Pomorskim, Zachodniopomorskim, Dolnośląskim, Opolskim, Lubuskim oraz Mazowieckim.

Aktualnie największe zapotrzebowanie jest na spawaczy metodą 135, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Warto, aby pracownik z zagranicy był w stanie pracować także innymi metodami takimi, jak 136, 138, 141 oraz 111. Sprawia to, że jest on uniwersalny dla pracodawcy, jako że może poradzić sobie w każdych warunkach.

Na zarobki wpływ ma także spawany materiał, jego grubość czy sposób wykonania łącza.

Początkujący spawacz z Ukrainy, po miesięcznym kursie spawalniczym może liczyć na zarobki rzędu 14 złotych za godzinę netto. Po kilku miesiącach, gdy nabierze doświadczenia i wydajności, jego wynagrodzenie może znacząco wzrosnąć. Spawacze rurociągów gazowych i zbiorników ciśnieniowych mogą zarobić od 25 do 50 złotych za godzinę.

Cudzoziemcy spoza krajów Unii Europejskiej, by móc wykonywać zawód spawacza w Polsce są zobligowani do posiadania europejskich dokumentów potwierdzających kwalifikacje i zdać egzamin zgodnie z Europejskimi normami PN-EN 287 lub PN-EN ISO 9606.