News/Blog

News/Blog

  • styczeń

    17

    2019
Pracownicy z Azji jako alternatywa Ukraińców

Pracownicy z Azji jako alternatywa Ukraińców

Pracownicy z Azji

Zatrudnianie pracowników z Azji to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem na polskim rynku pracy. Azjaci cenieni są za solidne podejście do wykonywanych obowiązków oraz pracowitość, która sprawia, że są gotowi do dłuższej pracy w mniej standardowych godzinach. Pracownicy z Azji są inteligentni oraz świetnie przygotowani do pracy fizycznej. Wysokie koszty transportu sprawiają, że najczęściej przyjeżdżają do Polski na dłuższy czas i wiążą się z firmą nawet na kilka lat. Inwestycja w takiego pracownika z pewnością będzie trafiona.

Azjaci najczęściej zatrudniani są w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz przetwórczych. Szczególnie dotyczy to zakładów przetwórstwa spożywczego, m.in. ryb, mięsa oraz owoców i warzyw. Azjaci stanowią również coraz częściej konkurencję dla Ukraińców w branży budowanej oraz remontowej. Są to także pracownicy, którzy dobrze sprawdzą się w pracy w gastronomii oraz w branży usług. Azjatki chętnie podejmują pracę w salonach kosmetycznych oraz firmach sprzątających.

Współpraca z Azjatami — wzajemne korzyści 

Decyzja o zatrudnieniu pracowników z Azji oznacza korzyści dla obu stron. Polscy przedsiębiorczy mogą szybko skompletować potrzebną kadrę oraz zyskują sumiennych i niedrogich pracowników zmotywowanych do pracy w różnych godzinach i po niższych stawkach niż Polacy. Przekłada się to na ogromne korzyści finansowe wynikające z comiesięcznej oszczędności na kosztach związanych z pracownikami.

Dla Azjatów praca w Polsce oznacza wyższe zarobki niż w rodzinnych stronach oraz możliwość szybkiego zgromadzenia oszczędności, które pozwolą ich rodzinom na dostanie życie w kraju. Komunikatywni i przyjaźnie nastawieni, cieszą sympatią Polaków, co wpływa na dobre relacje w pracy. Korzyści są więc obopólne.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Azji?

Ze względu na duże koszty transportu, pracownicy z Azji przyjeżdżają do Polski na minimum rok, a często przedłużają swój pobyt nawet do kilku lat. Dzięki temu mają czas, żeby dobrze nauczyć się nowego zawodu oraz zasad obowiązujących w danym miejscu pracy. Inwestycja w takiego pracownika z pewnością się zwróci.

Zatrudnienie Azjatów to dobry sposób na uzupełnienie braków kadrowych w firmie. Niewielka rotacja wśród tej grupy oraz charakterystyczne zaangażowanie w pracę to szansa na szybszy rozwój firmy oraz redukcję kosztów związanych z częstym przeprowadzaniem rekrutacji i organizacją szkoleń pod konkretne stanowisko.

Azjaci, przyjeżdżając do pracy zarobkowo, często zostawiają w ojczystych krajach swoje rodziny. Brak życia prywatnego na miejscu oznacza dużą motywację do szybszego zarobienia pieniędzy oraz powrotu do kraju. Z tych powodów Azjaci są zazwyczaj gotowi do pracy w weekendy oraz chętni do brania nadgodzin w mniej popularnych terminach. Nie jest to również typ pracowników, który chętnie wykorzystuje urlop zdrowotny lub wypoczynkowy.

Pracownicy z Azji mimo niewątpliwych różnic kulturowych są komunikatywni. Często znają angielski w stopniu umożliwiającym załatwienie najważniejszych spraw oraz dogadanie się w pracy oraz wykazują chęć do nauki polskiego. Wszystko to ułatwia porozumienie oraz sprzyja dobrej atmosferze w zespole pracowników, w którym znajdują się również Polacy.

Azjaci znani są także z niezwykłej wydajności, która rośnie wraz z doświadczeniem w danym zawodzie. Przyczynia się do tego mentalność oraz wychowanie w duchu wysokiej kultury pracy. Dzięki temu pracownicy z Azji wszystkie obowiązki wykonują z najwyższą starannością oraz zaangażowaniem, co korzystnie wpływa na jakość i tempo ich pracy.

Jak zatrudnić pracownika z Azji?

Zatrudnienie pracownika z Azji to skomplikowany proces, który wymaga załatwieniu wielu formalności oraz dokładnej wersyfikacji dokumentów pozwalających Azjacie na rozpoczęcie pracy. Wśród nich znajdują się m.in. ważny tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Pracodawca, który planuje zatrudnienie Azjaty, musi samodzielnie dopełnić urzędowych procedur oraz skompletować kopie dokumentów na wypadek kontroli. Niedopilnowanie kwestii formalnych może skutkować karą grzywny lub nawet pozbawienia wolności. Zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej jest skorzystać z usług Agencji Pracy Tymczasowej.

Rekrutacja pracowników z Azji

Agencja Pracy Tymczasowej posiada wieloletnie doświadczenie w rekrutacji pracowników z Azji i Europy Wschodniej. Dla naszych klientów pozyskujemy pracowników, z takich krajów, jak Nepal, Bangladesz, Indie, Uzbekistan, Gruzja, Mołdawia, Ukraina, Białoruś.

Siatka biur na całym świecie umożliwia sprawną rekrutację oraz precyzyjne dopasowanie osoby chętnej do podjęcia pracy do potrzeb klienta. Posiadamy bogate bazy pracowników oraz narzędzia do weryfikacji ich kwalifikacji. Zapewniamy dostęp do wykwalifikowanych fachowców oraz niedoświadczonych pracowników chętnych do nauki nowego zawodu.

Forma leasingu pracowniczego sprawia, że wszystkie sprawy formalne związane z zatrudnieniem, sprowadzeniem oraz wynagrodzeniem pracownika są po naszej stronie. Dla klienta oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy związanych z samodzielnym przeprowadzaniem rekrutacji i zatrudnienia,